روند بررسی طرح ها

روند بررسی طرح ها
نحوه شناسایی و انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه پویا الگوریتم طبق امیدنامه صندوق به شرح زیر می باشد:

الف) شناسايي گزينه‌هاي سرمايه‌گذاري:
​​​​​​​
 1. شبکه ارتباطات مدیر و سرمایه‌گذاران صندوق
 2. دانشگاه‌ها و مراکز کارآفريني
 3. مدیران بخش صنعت و خدمات
 4. کارآفرينان شناخته‌شده
 5. ارتباط با شتاب دهنده‌ها و پارک‌های فناوری
 6. برقراری ارتباط مستقیم از طریق وب سایت شرکت به نشانی www.pooyafund.ir
 7. سرمایه‌گذاری در بازار SME فرابورس     
 8. مشارکت در تأمین مالی جمعی استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان

ب) حداقل ویژگی‌های لازم برای بررسی فرصت سرمایه‌گذاری:
حداقل یک محصول (خدمت) از محصولات (خدمات) شرکت باید نمونه اولیه یا نسخه آزمایشی داشته باشد. توجه اصلی صندوق بر روی مرحله توسعه محصول یا ورود به بازار جدید محصول خواهد بود. 
ترجیح بر آن است که شرکت سرمایه‌پذیر واجد تأییدیه‌ای از یک مرجع ثالث در خصوص ارزشمندی فن‌آوری و (یا) مدل کسب و کار خود باشد. این تأییدیه می‌تواند در قالب جذب سرمایه‌گذار قبلی، فراغت از حضور در شتاب‌دهنده یا مرکز رشد، تأییدیه دانش‌بنیان بودن از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حق اختراع ثبت شده و نظایر آن باشد. 

ج) فرآیند انتخاب فرصت‌های سرمایه‌گذاری: 
در مرحله بعدی انتخاب یک فرصت سرمایه‌گذاری با توجه به اهداف و نیازهای سرمایه‌گذاری، میزان تحمل ریسک و همچنین بازده متصور از آن انجام خواهد شد. عوامل زیر در انتخاب مدیر صندوق اهمیت اساسی دارند:

 1. بررسی کسب و کار 
 2. تیم کارآفرین
 3. سابقه حقوقی 

د) نحوۀ انعقاد قرارداد سرمايه‌گذاري: 
در این مرحله مذاکره با تیم‌های طرح‌های منتخب انجام خواهد شد. اساس این مذاکرات دستیابی به یک تفاهم مناسب مابین صندوق و تیم شرکت سرمایه‌پذیر است تا در مقابل سرمایه‌گذاری صندوق عایدی مناسبی برای آن ایجاد شود. قراردادهای این مرحله بر اساس قراردادهای مرسوم قرارداد سهامداران (Shareholders’ Agreement) و قرارداد خرید سهم (Share Purchase Agreement) صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تدوین و همه حق و حقوق سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر در آن رعایت خواهد شد. صندوق از کارشناسان حوزه کسب و کار، مالی و حقوقی برای تکمیل این قراردادها بهره خواهد گرفت.
صندوق از انواع مدل¬های سرمایه‌گذاری در قراردادها استفاده خواهد کرد. رایج ترین این مدل‌ها، تخصیص سرمایه در مقابل دریافت سهم ممتاز مشخصی از شرکت سرمایه‌پذیر است. این سهم با توجه به سرمایه مورد نیاز، ارزش شرکت سرمایه‌پذیر و همچنین مذاکرات طرفین تعیین خواهد شد. صندوق از کارشناسان خبره در زمینه ارزشگذاری طرح‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی برای انعقاد قرارداد مناسب با شرکت‌های سرمایه‌پذیر استفاده خواهد کرد. سایر مدل‌های سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها مانند سهام قابل تبدیل (Convertible Note)، سرمایه‌گذاری پویا (Dynamic-share Investment) و سرمایه‌گذاری مرحله‌ایی (Staged or Tranche Investment) ممکن است توسط صندوق استفاده شود.

ه) نظارت و توسعه کسب و کار:
در این مرحله صندوق بر شرکت‌های سرمایه‌پذیر نظارت دارد و تلاش می‌کند تا کسب و کار مورد نظر رشد مناسبی داشته باشد. راهکارهای نظارتی مختلفی توسط صندوق در نظر گرفته خواهد شد. معروفترین آنها استفاده از سرمایه‌گذاری مرحله‌ایی و عضویت در هیأت مدیره شرکت‌های سرمایه‌پذیر است. همچنین رویکرد نظارت صندوق به صورت فعالانه خواهد بود. بدین معنی که علاوه بر نظارت، از ظرفیتهای مختلف صندوق (مشاوره کسب و کار توسعه، شبکه ارتباطات صندوق، اتصال به مراکز فنی، آموزشی و ...) برای رشد شرکت سرمایه‌پذیر استفاده خواهد شد.

و) خروج از شرکتهای سرمایه‌پذیر:
هدف نهایی صندوق خروج از شرکت‌های سرمایه‌پذیر با عایدی مناسب است. بدین منظور از همان ابتدای سرمایه‌گذاری، مدیر و کمیته سرمایه‌گذاری صندوق فرصت‌های مختلف خروج را بررسی و در صورت وجود فرصت مناسب اقدام به خروج خواهد کرد. روش های مختلف خروج مانند فروش تجاری، عرضه در بازار فرابورس/بورس، فروش به تیم مدیریت و غیره مدنظر قرار خواهد گرفت.


به طور خلاصه روند سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری جسورانه پویا الگوریتم به شرح زیر می‌باشد:

 • شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری
 • غربالگری
 • راستی آزمایی مرحله اول (ارزیابی سازمانی، بازار، مالی و فنی)
 • نظرسنجی از اعضای کمیته سرمایه‌گذاری صندوق
 • تایید اولیه ورود و تفاهم نامه اولیه غیر الزام آور
 • راستی آزمایی مرحله دوم (ارزش گذاری و ....)
 • بررسی در کمیته سرمایه‌گذاری صندوق و تاییدیه مدیر صندوق
 • عقد قرارداد مشارکت با شرکت سرمایه‌پذیر